Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dělostřelecká příprava v Pobaltí

24. 07. 2017 12:06:43
Pobaltské republiky od anexe Krymu děsí možnost, že by něco podobného potkalo i je. Tedy že velký ruský soused pod záminkou ochrany ruské menšiny pomocí neznámých zelených mužíků provede něco podobného.

Bohužel události posledních let naznačují, že tato úvaha není tak lichá. Předně si uvědomme, že ruské menšiny žijící v Pobaltí jsou z drtivé většiny Rusové, kteří se tam přistěhovali po druhé světové válce, a jejich potomci. Tedy po zabrání Pobaltí Ruskem, jeho připojení k Sovětskému svazu a po perzekuci původních obyvatel. Rusové byli po válce v podstatě nadřazeným národem a původní obyvatelstvo spatra přehlíželi. Není divu, že to původní obyvatelstvo je nemělo, a ani nemá, příliš v lásce.

Po osamostatnění koncem 20. století nebyli přivandrovalí Rusové vysídleni podobně, jako jsme to my udělali se Sudetskými Němci (ti u nás ale žili na rozdíl od Rusů po staletí a nebyli nám importováni okupační mocností), ale byla jim nabídnuta možnost plnohodnotného občanství. Jedinou podmínkou bylo složení zkoušky z dějin země a národního jazyka (zdroj Wikipedia). V drtivé většině odmítli. Těžce nesou, že už nejsou tím nadřazeným národem. Už nejsou tím, kdo rozhoduje. Ale nikdo je neutiskuje. I tak se cítí nespokojeni. Bohužel mohou být onou pověstnou pátou kolonou. Stejně jako Rusové na Krymu. A dejme si pozor aby se něco podobného nezačalo odvíjet u nás v Karlových Varech, kde už velká část města je v ruských rukou.

Představte si, že by v roce 1991 od nás Rusové neodešli. Stali by se u nás národnostní menšinou, která nás před tím okupovala, podobně jako v Pobaltí. My bychom jim museli nabídnout české občanství pokud bychom chtěli vstoupit do Evropské Unie a dalších západních struktur. Požadovali bychom po nich zkoušku z českého jazyka, jako se požaduje po každém žadateli o české občanství, což by oni odmítali. A z toho důvodu, že údajně nezaručujeme práva ruské menšiny, by nám hrozilo Rusko, že nás zase zabere. Nebo aspoň ty části, kde sídlí ta ruská menšina. To je naprosto identická situace v Pobaltí. Rusové to předvedli už na Krymu. Akorát do Pobaltí Rusové nenastoupili v roce 1968 jako k nám, ale o několik desetiletí dříve. Ale okupace jako okupace.

Ruská domovina si samozřejmě přilévá olej do ohně. Podvratné ruské internetové servery fungují v Pobaltí stejně jako u nás. V Pobaltí k tomu ale ještě přistupuje vysílání ruské televize a rádia, které je pro ruskou menšinu v mateřštině. A není si potřeba dělat iluze o dokonale zmanipulované propagandě pomocí polopravd, která sleduje jen jeden cíl - poštvat jedny proti druhým. A je jedno koho proti komu, důležité je mít důvod k zásahu.

Opakovači té ruské propagandy nám už dnes sdělují, že americká armáda okupuje Pobaltí. Je tam sice na pozvání místních vlád a obyvatelstvo ji vítá (bohužel si naivně myslí že případnému útoku ruského souseda zabrání). Nějakou podobnost s naší okupací v roce 1968 nevidím. Ba nevidím podobu s jakoukoliv okupací, kdy je místní obyvatelstvo perzekuováno a zákonodárství a hospodářství země je plně podřízeno okupační mocnosti. Přesto tito proruští obhájci stále dokola opakují, že Američané Pobaltí okupují. 100x opakovaná lež se asi má stát pravdou a "osvobození" Ruskem bude oprávněné.

Ta palebná příprava má ale dost i jiných podob. Jeden velmi aktivní místní proruský komentátor tu stále dokola opakoval že za rok 1968 si můžeme sami. Kdybychom neblbli, tak by sem Rusové nepřišli. To je jasná příprava vysvětlení toho, že kdyby ty Pobaltské státy neblbly, tak by k nim Rusové nepřišli. To je už dopředu zdůvodnění všeho, čeho se Pobaltí obává.

Rusko přímo uprostřed Evropské Unie, v Kaliningradské oblasti, umístilo své jaderné rakety. A neustále hrozí tu Polsku, pak Dánsku, nebo Norsku, za to, že bude vojensky cvičit s několika desítkami amerických vojáků, že jeho rakety budou zaměřeny na cíle v těchto zemích. Bezprecedentnější případ vojenské agrese si lze těžko představit. Představte si ten povyk, pokud by Američané ve 20. století v Západním Berlíně rozmístili Pershingy.

Po zabrání Krymu ruský prezident (v podstatě už 4. volební období) Putin přiznal, že pro jistotu uvedl svá jaderná vojska do bojové pohotovosti. Co kdyby proti té anexi někdo něco namítal, viďte? Je jasné, že pokud se odhodlá zabrat Pobaltí, tak nám rychle sdělí, že raketová vojska v Kaliningradské oblasti uvedl do bojové pohotovosti. To aby někoho ani nenapadlo něco namítnout. Agresor, který dostal těžce přes ústa hospodářsky prohrou ve studené válce pochopil, že nemá cenu se snažit hospodářsky se svobodným světem znova soutěžit. Jediná cesta je vojenské cenění zubů. To je jediné, co umí. Teda ještě lítat do vesmíru. Ale za to vděčí také vojenskému průmyslu, který to potřeboval a potřebuje.

A tak v Pobaltí přihořívá, bohužel. Rusko se svých dobytých území ze druhé světové války nemíní vzdát. Lépe řečeno chce je postupně dostat zpět. Rozklad Evropské Unie, tedy jakákoliv nejednotnost Západu, mu v tom jen pomáhá. Naopak jakákoliv, byť jen hospodářská, dohoda mezi západními zeměmi je mu proti vůli. Odkud myslíte že se zase bere odpor a polopravdy co se týče například dohody o volném obchodu mezi USA a EU?

Prostě dělostřelecká příprava je v plném proudu. Rusko už hybridně pálí nejen v Pobaltí, i u nás a jinde ve světě. Na Krymu si postup úspěšně vyzkoušelo a provedlo i další krok. Snad se už svobodný svět poučí a dojde mu s čím má co do činění. Jsem rád že aspoň svým malým příspěvkem v podobě naší jednotky v Pobaltí pomáháme dobré věci.

Autor: Tomáš Flaška | pondělí 24.7.2017 12:06 | karma článku: 38.83 | přečteno: 2126x

Další články blogera

Tomáš Flaška

Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky

Přistála nám ve schránce. Číst jsem to nechtěl. Toto obvykle dáváme do sběru a od některých stran dokonce urychleně, tentokrát to dopadlo jinak.

19.10.2017 v 10:21 | Karma článku: 38.47 | Přečteno: 2510 | Diskuse

Tomáš Flaška

U nás se rozkrade 100 miliard ročně

Toto uvedl v rámci předvolební kampaně v roce 2013 pozdější ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Toto jeho vyjádření kopíruji hned do úvodu blogu, pro případ, že by třeba chtělo zmizet.

17.10.2017 v 11:13 | Karma článku: 36.69 | Přečteno: 1555 | Diskuse

Tomáš Flaška

Jak náš chytrý pan prezident na lep sedl

Bylo to popsáno už mnohokrát. Vyjádřením o tom, že Rusko by Ukrajině mělo za zabrání Krymu zaplatit nějakou kompenzaci, pobouřil kdekoho. Ale pointa pokračování je dokonalá.

12.10.2017 v 5:53 | Karma článku: 36.33 | Přečteno: 1459 | Diskuse

Tomáš Flaška

Manipulace průzkumů veřejného mínění

Není to tak okaté, jak by si někdo představoval, ale je to snazší, než byste si mysleli. Jenom to něco stojí.

10.10.2017 v 11:37 | Karma článku: 41.57 | Přečteno: 5103 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 266 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 555 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 433 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 260 | Diskuse
Počet článků 570 Celková karma 40.61 Průměrná čtenost 3349

Co mě štve, o tom rád napíšu. Ale i rád něco pochválím. Mám rád hory, lyžování a horské kolo. Živím sám sebe a svou rodinu, nikde nepracuji, ani nikoho nezaměstnávám. Nebereme žádné dávky ani podpory. Nic jsem nezprivatizoval ani nezrestituoval. Pokud chcete, napište mi: tflaska@seznam.cz. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.