Dolní Manhattan a Brooklyn

Přišlo léto. Skoro až tropy. Ale tím lépe. Oděv se přizpůsobí a trasy procházek taky. Metrem vyrážíme na dolní Manhattan. 

Nejdřív nás praští do očí cedule na chodníku o výškových pracích. A když si skoro vykroutíte krk pohledem nahoru, tak se vám i zezdola zatočí hlava. 

 

Zahájíme zdarma trajektem na Staten Island. Je součástí městské dopravy. Proč tam pojedem? No přeci kvůli pohledu na sochu svobody!

Na Staten Islandu si dáme jedno chlazené Smoothies a hned zpět. 

Jdeme na Wall Street. To se prostě musí. Hned zkraje je socha býka. Burzovní makléři věří, že když ho pohladí, tak budou mít štěstí při obchodování. Nevím. Přes davy asijských turistů se dá těžko vyfotografovat, natož se k němu prodrat a pohladit ho. 

Vstup do burzy střeží ostří hoši. Tak se můžete jen domnívat, kteří z kravaťáků v okolních ulicích jsou opravdoví makléři. 

A tak jedinou relativní oázou klidu je Trinity Church, u kterého jsou jedny z nejstarších hrobů v New Yorku. A některé i dost významné osobnosti. Ale randál je stále neuvěřitelný. Pro nás nepředstavitelné jak může být hřbitov hlučný.

 

Hned vedle je World Trade Center. Budova vysoká 541 metrů vznikla na místě známých dvojčat zničených při teroristických atentátech v roce 2001. 

Na místě původních dvojčat stojí jako památník dva bazény s vodou na jejichž okrajích jsou napsána jména více jak 3000 obětí. Vzhledem k tomu, že dvojčata měla výšku přes 400 metrů, tak mě překvapilo, že jejich půdorys je dle mě poměrně malý. V New Yorku jsou holt drahé pozemky a proto se staví tak do výšky. 

Současně se stavbou Světového obchodního centra vzniklo hned vedle futuristické nádraží. To stojí za to projít. 

Tak zase někam jinam. Pár stanic metrem a vylezete v Čínské čtvrti. A jste v úplně jiném světě. 

Čínská čtvrť přechází plynule ve čtvrť italskou. A to už jsme si to Kapučíno dát museli. Přiznejme si, že ta americká káva není to úplně pravé ořechové. Nejlepší je, že s majitelem si opravdu popovídáme italsky. Prostě jak v Evropě. Teda kromě cen. Ty jsou tak trojnásobné. 

Jedeme k Brooklynskému mostu. Procházka přes něj prý musí být. No tak jo, říkám si. Moc si od toho neslibuji. Ale nakonec mě ty výhledy uchvátí. Přivítá vás jedna velmi rozumná cedule. Volně přeloženo asi: láska ano, zámky ne, pokuta 100 dolarů :-). 

A vítá nás Brooklyn. Hned vedle mostu je promenáda Brooklyn Heights. Vznikla vlastně na střeše dálnice. A z ní je pěkný pohled na dolní Manhattan. My máme štěstí, že se blíží bouřka a tak ty barvy získávají. V samotném Brooklynu jsou pak asi nejtypičtější obytné domy z 19. století. 

 

Autor: Tomáš Flaška | středa 16.5.2018 11:14 | karma článku: 27,02 | přečteno: 662x