Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Laškují s námi opět banky?

10. 09. 2018 11:27:35
To, že se úrokové míry půjček zvedají s inflací velmi rychle a úroky z vkladů velmi opožděně je stejně jisté jako že vyjde a zapadne slunce. Ale tentokrát už to banky přeci jen trochu přehánějí.

Zkuste si obejít bankovní ústavy, že máte nějakých pár desítek (nebo stovek, to je jedno) tisíc korun a potřebujete je nějak uložit, ale aby byly pohotové, nikoliv tedy vázané třeba na rok. Smíchy se nestačíte popadat.

Roční míra inflace je u nás už hodně přes půl roku kolem 2%.

V bankách samozřejmě nejdříve nabízí to, na čem vydělají oni. Klient je příliš nezajímá. Tak se nejdříve dozvíte něco o výhodnosti termínovaných vkladů - jako příklad jsem vzal Komerční banku. A můžete své peníze uložit na 0.01% na rok. Ze slušnosti si nepoťukáte na čelo, ale poznamenáte něco o tom, že se vám to příliš výhodné nezdá, zda mají jiný produkt. A naznačíte, že by vás zajímaly podílové fondy.

V podstatě v každé bance bez výjimky dostanete okamžitě přednášku o tom, jak je to výhodné a že nejlepší je do nich spořit pravidelně. To mají pravdu. Ale výhodné je to i pro banku. Z každé vložené částky má banka podle druhu fondu určitý vstupní poplatek. Tedy zajištěný pravidelný měsíční příjem. Pár minut to musíte vydržet.

Pak poznamenáte, že to vše víte, ale že tady a teď máte prostě větší sumu peněz, nechcete ji mít pod polštářem doma, ale taky chcete aby též něco vynesla a chcete ji mít poměrně snadno přístupnou. A většinou už bankéř ustoupí a začne nabízet vhodný produkt. Jsou dvě možnosti. Podílový fond a spořící účet. Začněme podílovými fondy.

Nebudu tu rozebírat rozdíly mezi akciovými, peněžními, smíšenými ... , na to jsou jiné odborné instituce a články. Ale zpozorněte u toho, který fond vám bankéř nabídne jako první. Obvykle je to nějaký bankou nově založený podílový fond, který má masivní reklamu, minimálně průměrný vstupní poplatek a banka ho z nějakého důvodu prosazuje. Téměř jistě je ten důvod výhodný pro banku. V tomto případě je lepší si nechat předložit několik možných fondů, odejít a doma si to pořádně promyslet. Ještě lepší je samozřejmě jít na jednání s bankéřem z domova již připravený (-á, abych byl genderově korektní).

Pak je tu spořící účet. Ten má výhodu že je úplně bez poplatků a peníze jsou okamžitě pohotové. Opakuji:

Roční míra inflace je u nás už hodně přes půl roku kolem 2%.

Většina bank nabízí úrok +/- 0,5%. A - teď se držte - pouze do určité částky. Pokud si tam dáte peněz víc, tak ten úrok dramaticky poklesne. Banky prostě o vaše peníze zájem nemají. Na trhu je jedna jediná výjimka, která dává 0,8%, a když tam dáte víc jak tři čtvrtě melouna, tak dokonce 1,1%. Úžasné. Ze svých peněz ztratíte díky inflaci ročně jen 1%. No, neberte to.

Jako další veselý produkt bank jsem si vzal kreditní kartu.

Z každé platby kreditní kartou obchodník bance odvede nějaký poplatek. Byly banky, které se o tento poplatek s klientem dělily a např. vracely 1%. Nařízením EU byl tento poplatek obchodníků bankám snížen (ale určitě zůstal nad tím 1%) a banky tedy s tím 1% pro klienty couvly. Takže pro obchodníky OK, pro klienty je hůř, pro banky dle mě pořád stejně. S tím mám konkrétní zkušenost se třemi bankami.

ČSOB místo vracení 1% zavedla bonus odměn. Ten sestává z toho, že můžete v partnerských obchodech, kde je zboží velmi předražené, to zboží kupovat pouze mírně předraženě. Nebo si můžete nechat poslat nějaké drobnosti, které ale stejně většinou nepotřebujete.

Mbank omezila vracení 1% na horní limit 200,- Kč měsíčně. Logika mi uniká. Přeci čím větší obrat, tím víc pro mě, ale i pro banku. Ale moc úsměvné je jakým mailem to banka oznamuje: „Jedinou změnou je, že měsíční limit odměn snížíme z 500 na 200 Kč. U procentuálních odměn se nic nemění.“ A pozor - závěr mailu: „Změna k lepšímu“. Tak to už jsem smíchy tedy vyprskl.

A na závěr jsem si nechal nováčka na trhu Hello Bank. Ještě nedávno inzerovali kreditku s vracením 1%. Zjevně ta reklamní kampaň byla zadána ještě před oním omezením z EU. A tak jsem na internetu o tu kreditku zažádal. Odpověď - nic. Druhý pokus. Nic. Telefonát. Musíte vydržet pár minut jak vám (živý!) operátor monotónně předříká výhody jejich produktů a pak se teprve dostanete ke slovu. Projevíte zájem o kreditku. „Tyto informace nemám k dispozici“. Inu žádná komunikace je taky komunikace.

Autor: Tomáš Flaška | pondělí 10.9.2018 11:27 | karma článku: 41.90 | přečteno: 5194x


Další články blogera

Tomáš Flaška

Sleva na dopravném pro všechny. A co řidiči?

Již pár týdnů si studenti a důchodci užívají slevu 75% na cestovném v autobusech a vlacích. Já vím, volby. A co logika a ekonomika?

15.9.2018 v 11:57 | Karma článku: 38.21 | Přečteno: 3805 | Diskuse

Tomáš Flaška

Rozklad sociální demokracie v přímém přenosu

Volební preference padají a na povrch vyplouvají další a další jednotlivci, kterým ani tak nejde o vlastní stranu, jako vlastní ambice. Byť jsem bytostně pravicový volič, tak ale chápu že levicová opozice je potřeba.

13.9.2018 v 10:58 | Karma článku: 34.49 | Přečteno: 1528 | Diskuse

Tomáš Flaška

Fakt to ruské zatloukání musí být?

Lžou, vymýšlí si, zatloukají, pořád dokola. Už od dob Sovětského svazu. Ono to je ale už spíše úsměvné.

12.9.2018 v 19:52 | Karma článku: 34.60 | Přečteno: 1313 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jan Bartoň

Migrace: Německý průmysl potřebuje lidi

Podle německých průmyslníků potřebuje Německo čtyři sta tisíc nových pracovních sil ročně navíc, aby byly zajištěny jeho výkony. V prohlášení odsoudili xenofobii.

21.9.2018 v 13:15 | Karma článku: 38.20 | Přečteno: 1776 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škola základ stádnosti

Vždycky jsem měla osypky ze začátku školního roku. Poslední týden prázdnin stál za starou bačkoru. Jako dítě jsem si myslela, že až budu věku vyššího než školou povinného, „syndromu posledního prázdninového týdne“ se zbavím.

21.9.2018 v 8:08 | Karma článku: 41.06 | Přečteno: 3246 | Diskuse

Ondřej Stejskal

6 nejdůležitějších finančních kroků, které můžete podniknout když je vám 20 let

Když je vám dvacet, je to ideální čas k položení základů vaší finanční budoucnosti. Rozhodnutí, která uděláte nyní ovlivní, v jaké situaci se budete nacházet ve svých 30 a dále.

19.9.2018 v 16:50 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jakub Janata

Evropský a americký protekcionismus.

Zle je, když Trump uvalí dovozní cla na zahraniční zboží. A zle je, když se to má týkat Evropy. Zarytí fandové volného obchodu křičí, brečí a ječí. Bojují za svět bez cel. Proč ale aplikujeme opačný postoj, jedná-li se o EU?

18.9.2018 v 10:48 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 323 | Diskuse

Marie Svátková

Jak se mne pokoušelo okrást Kellnerovo 02

Jsem rozvedená matka. Nijak se za to, že jsem samoživitelka, nestydím. Vždy jsem si uměla poradit jak s financemi, tak starostí o dceru a nikdy mi to nevadilo, ba spíše naopak.

17.9.2018 v 22:05 | Karma článku: 30.68 | Přečteno: 1907 | Diskuse
Počet článků 664 Celková karma 35.59 Průměrná čtenost 3198

Co mě štve, o tom rád napíšu. Ale i rád něco pochválím. Mám rád hory, lyžování a horské kolo. Živím sám sebe a svou rodinu, nejsem u nikoho zaměstnán, ani nikoho nezaměstnávám. Pracuji si sám za sebe, pro sebe, své klienty a samozřejmě i státní kasu. Nebereme žádné dávky ani podpory. Nic jsem nezprivatizoval ani nezrestituoval. Pokud chcete, napište mi: tflaska@seznam.cz. 

Najdete na iDNES.cz