Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Špionážní technika dříve a dnes

16. 02. 2020 10:56:58
Totalitní režimy své odpůrce sledovaly ve dne v noci. V Technickém muzeu v Praze byla výstava té techniky z doby komunismu. A když to porovnáme s dneškem, nelze se než pousmát.

Rozdíl je také v tom, že dříve to byla doména pouze bezpečnostních složek. Dnes má k té technice přístup každý a její použití je jen otázkou zákonodárství.

Začněme záznamovým zařízením. Odposlouchávané rozhovory bylo potřeba nahrávat. Prvním průkopníkem byl magnetofon s páskou. Obvykle páska stačila na několik hodin záznamu.

Rozměry byly "větší než přenosné". Takový přístroj se dal pouze napevno umístit do konspirační místnosti. Ale o pár let později již přeci jen došlo k miniaturizaci.

Nicméně nevýhoda byla i přes možnost přenášení přístroje stále jasná - nebyl možný sekvenční přístup. Abyste se dostali třeba ke 40. minutě nahrávky, museli jste pásek převíjet a příslušnou pasáž pracně hledat. Dnes je to jinak.

Na paměťovou kartu umístíte odhadem tak 100x více zvukového materiálu (záleží na kompresi a kvalitě). Přístup máte sekvenční, tedy okamžitý, žádné mechanické díly, které se dříve či později poškodí, rozměry 2x1cm.

A jak se dnes nahrává? To je strašně jednoduché. Vezměme si například tuto jednoduchou propisku.

Vypadá jako propiska, píše jako propiska, ale uvnitř se ukrývá diktafon s vlastní pamětí a akumulátorkem. Sepnete ho jedním pootočením horní částí propisky. A nenápadně nahráváte i několik hodin. A ani nemusíte psát. Můžete nechat ležet na stole a odejít. Funkce "aktivace hlasem" se postará o to, že bude nahrávat opravdu jen hovory a nikoliv zbytečně ticho.

Do historie se svého času zapsal i fax. Byl to přístroj, který nejen že uměl přenášet písmenka, ale dokonce i obrázky! Přenos se konal po telefonickém vedení.

Velikost kufříku dnes samozřejmě vzbudí úsměv. Jak k tomu přistoupit dnes? Focení mobilem a odeslání fotky mailem, nebo na sociální síť, to zná asi každý. Spíše je zajímavější řešení přenos obrázků přímo z místnosti, nenápadně, přes WiFi, kamkoliv na světě.

Taková kamera schovaná u stropu přímo v kouřovém čidle má něco do sebe. Nebo postavená na stole a tvářící se jako meteostanička.

Spojíte jí s místní WiFi a pomocí aplikace z mobilního telefonu se už můžete podívat odkudkoliv, třeba z Argentiny. Ty sofistikovanější přístroje v sobě mají i slot na SIM kartu a už vůbec nejsou závislé na nějaké místní WiFi síti.

Pojďme opět do historie. StB sledovala nenápadně. K tomu sloužil třeba tento kufřík.

Uvnitř bylo vše potřebné. Kamera na film. Malý magnetofon, zdroj energie. Objektiv byl šikovně schován v horní části pod rukojetí. Takže stačilo tašku vhodně "položit" na stůl, nebo na zem a vše už bylo archivováno.

Pro venkovní použití byl kouzelný tento dětský kočárek.

Všimněte si v přední části toho kulatého otvoru. Za ním se skrýval objektiv kamery. Je jasné, že uvnitř kočárku nebylo dítě, ale příslušná technika. Starostlivá maminka (nebo tatínek) se tak poměrně často skláněla do kočárku a své ratolesti stále něco podávala, nebo ji utěšovala. Ve skutečnosti ale jen kontrolovala záběr kamery a případně ho trochu posouvala, nebo měnila film.

Dnes se na to jde samozřejmě jinak.

Jdete po ulici a jenom se díváte na co potřebujete. Všimněte si těch trochu tlustších nožiček brýlí. V jedné z nich je slot na paměťovou kartu. V druhé pak malý akumulátor a zespoda nenápadný mikrospínač. Jedním pohybem ruky (vypadá to, že se škrábete, nebo upravujete polohu brýlí) zapnete nahrávání. A to i v té nejvyšší FullHD kvalitě. Objektiv kamery je schován uprostřed mezi očnicemi za kouřovým sklem. Nikdo nemá šanci ho odhalit. A vy nahráváte i se zvukem přesně to, na co se díváte. Pokud máte šikovného optika tak vám neutrální skla klidně vymění i za dioptrické.

A nejlepší na celé této taškařici je, že každá z těchto hraček (a že jich existuje ještě strašně moc), je přístupná každému a dá se pořídit za pár jednotek tisíc korun. To i obyčejné brýle bývají občas dražší.

Na závěr pro redakci: fotky jsou z Technického muzea, dělal jsem je sám. Ty nové techniky jsou převzaty z webu jednoho e-shopu s jejich svolením. Ale kdybych tu ten e-shop uvedl, tak to zase můžete považovat za nepovolenou reklamu. Tak fakt nevím.

Autor: Tomáš Flaška | neděle 16.2.2020 10:56 | karma článku: 31.44 | přečteno: 1093x

Další články blogera

Tomáš Flaška

Není tohle už premiérský kmotr?

České dráhy pod gescí ministrů dopravy za ANO zadaly bez výběrových řízení vydavatelství MAFRA, které patří do skupiny firem Andreje Babiše momentálně ve svěřenských fondech, reklamy za zhruba 112 milionů korun.

31.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 34.48 | Přečteno: 862 |

Tomáš Flaška

Otevřený dopis předsedovi vlády České republiky

Vážený pane velkouzenáři, pane Prchale, nebo kdo to tam u Vás bude číst. Více jak patnáct let provozuji níže uvedenou technicko-poradenskou firmu, která zaměstnává několik lidí.

27.5.2020 v 6:13 | Karma článku: 30.33 | Přečteno: 867 |

Tomáš Flaška

Pěkně jsme ty Číňany přeplatili

Ministerstvo vnitra zaplatilo během koronavirové krize čínské firmě Eastern Air logistic za 49 letů celkem 708 milionů korun.

20.5.2020 v 18:53 | Karma článku: 33.02 | Přečteno: 900 |

Tomáš Flaška

Komunista Filip asi zase větří příležitost

Díky ANO jsou komunisté v podstatě součástí vládní koalice. A vzpomínáte na 30. léta co říkali na adresu demokratických stran v parlamentu? "Jezdíme se do Moskvy učit, jak Vám zakroutit krkem."

16.5.2020 v 17:46 | Karma článku: 31.95 | Přečteno: 718 |

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - deset zajímavostí

Chemie - to nejsou jen "éčka". Chemie v kuchyni pomáhá - a někdy i obveselí. Deset blogů o tom, co všechno umí chemie, kterou používáme v domácnosti. Čištění stříbra a mosazi, silikon a hrátky s coca-colou. (délka přes 100 min.)

1.6.2020 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Dana Tenzler

Nechte si se mnou zajít chuť ... na průmyslově vyrobené potraviny

Kečup, křupky, muffiny a dokonce i káva. Naše potraviny se pomalu stávají oslavou chemického průmyslu. Pojďte se podívat, co se dá všechno nalézt v oblíbených potravinách.

28.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 899 | Diskuse

Julius Maksa

Vznik a zánik vesmíru 1.

Vznikl vesmír tak, jak popisuje teorie velkého třesku? Mohla veškerá hmota vzniknout z ničeho? Je možné, aby hmota vznikla z energie? Je teorie velkého třesku reálná, nebo ji můžeme zařadit do sci-fi?

26.5.2020 v 12:40 | Karma článku: 12.12 | Přečteno: 404 | Diskuse

Jan Tomášek

Na rádiových vlnách 3 (rozhlasové vysílání a krystalka)

V podstatě jen doplněk k předchozím dvěma textům na dané téma - žádné zásadně nové informace - jenom shrnutí.

25.5.2020 v 21:09 | Karma článku: 10.02 | Přečteno: 491 | Diskuse

Zdenek Slanina

Akademická ne-etika vzkvétá i v koronakaranténě: Na VŠE (fraška plagiátora z FFUK) i jinde

Hladinu akademického života i za karantény čeří kauzy zametání kauz selhání akademických celebrit - na VŠE i jinde. Je to zásluhou kronyismu neboli bratříčkování, klientelistických vazeb, morální korupce, obav z řetězových reakcí.

25.5.2020 v 15:33 | Karma článku: 24.57 | Přečteno: 3204 |
Počet článků 911 Celková karma 34.58 Průměrná čtenost 3135

Co mě štve, o tom rád napíšu. Ale i rád něco pochválím. Mám rád hory, lyžování a horské kolo. Živím sám sebe a svou rodinu, nejsem u nikoho zaměstnán, ani nikoho nezaměstnávám. Pracuji si sám za sebe, pro sebe, své klienty a samozřejmě i státní kasu. Nebereme žádné dávky ani podpory. Nic jsem nezprivatizoval ani nezrestituoval. Pokud chcete, napište mi: tflaska@seznam.cz. 

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...