Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Kam až klesnou pojišťovny v honbě za ziskem?

20. 02. 2021 18:34:02
Určitě to znáte všichni, kdo máte auto. Každý rok vám přijde předpis pojistného na povinné ručení o něco vyšší, než byl rok předchozí. A můžete být sebevzornější řidič bez nehod.

Obvykle je to podpořeno mediální kampaní, kdy se vynořují PR články, jak škody z nehod narůstají, jak musí pojišťovny každý rok platit více pozůstalým ... skoro byste slzičku zamáčkli. Ale bojovat se s tím dá, a můžete opravdu desetiletí platit pojistné stejné. Rozebral jsem to tady. Pro neznalé – povinné ručení musí mít uzavřeno každý majitel motorového vozidla, a kryjí se z něj škody, které případně provozem toho vozidla způsobí.

Jiná situace je u havarijního pojištění. Opět pro neznalé – toto pojištění je dobrovolné a v podstatě kryje škody, které si buď majitel způsobí sám (typicky bouračka do příkopu), nebo pachatel neznámý (vandalismus, živel, odcizení). U nového auta je rozumné si takové pojištění sjednat. S pojišťovnou dohodnete podmínky (např. spoluúčast), uvedete hodnotu auta (např. 500.000 Kč v okamžiku nákupu) a uzavřete pojistnou smlouvu. Ale pak nastává ten háček.

Pojišťovna vám každý rok pošle složenku na dohodnutou pojistnou částku. A vy platíte pořád to samé pojistné, byť třeba po 5ti letech je hodnota auta již jenom 200.000 Kč. Teď si představte, že vám to auto někdo ukradne, platili jste pořád stejné pojistné, ale pojišťovna vám nedá těch na začátku domluvených 500.000, ale jen současnou hodnotu vozu, tedy 200.000. Na nějaké automatické snižování pojistného ze strany pojišťovny samozřejmě zapomeňte.

Ti chytřejší a pilnější jednou tak za 2-3 roky pojišťovnu navštíví a smlouvu nechají přepočítat. Jinými slovy uzavřou tu samou smlouvu s pojištěním vypočteným na aktuální hodnotu vozidla, tedy nižším pojistným. Ale tu pakárnu s nutností se o to sám postarat, případně pojišťovnu navštívit, všechno znova vyplnit a sepsat, vám pojišťovna neodpustí. Proto nad tím mnoho lidí, troufnu si říci, že většina, mávne rukou a platí a platí neustále neúměrně vysoké pojistné.

Ovšem letos mi pojišťovna Generali, u které jsem pojištěn už asi 15 let, a která asi před 2 roky přešla pod Českou pojišťovnu, připravila překvapení. Jsem od pojišťoven zvyklý na mnoho, ale tohle mi už vyrazilo dech.

Byť hodnota mé asi 7 let staré Octavie neustále klesá, tak mi přišel od Generali předpis havarijního pojistného na další rok asi o 15% vyšší, než na rok předchozí. Tohle jsem už tedy nepovažoval za drzost, ale přímo za nehoráznost hraničící s provokací.

Takže abych se neunahloval, nechal jsem si na internetu spočítat konkurenční nabídky a samozřejmě jsem byl o dost níže, než co mi nově navrhovala Generali. Vybaven těmito vědomosti si říkám, že jim ještě dám šanci a píšu svému pojišťovacímu makléři, který mě má už dlouhá léta na starosti, zda by s tím zvýšením mohl něco udělat.

Taktika pojišťovny č. 1 – zdržování: Pojistnou smlouvu musíte vypovědět nejpozději 6 neděl před koncem pojistného období. Makléř mi obratem mailem odpovídá, že mi do konce týdne vyhotoví nový návrh. Nevyhotovil. A neozval se ani o několik dnů později. A lhůta na výpověď se blíží.

Taktika pojišťovny č.2 - emoce: Na svého makléře už nečekám a zvedám telefon a chci to s někým probrat. Zítra mi prý zavolá specialista. Zavolal. Skoro jsem se styděl. Dozvěděl jsem se, že já už mám tak výhodnou smlouvu, že s tím se nic nedá dělat. A nová auta jsou strašně drahá, především opravy na nich, že musí zvedat nejen povinné ručení, ale i havarijní pojištění. Namítám, že u mého auta k žádnému nárůstu hodnoty nedošlo, naopak, že za ten rok zase tržní hodnota o něco poklesla. Dozvídám se, že oni musí rozložit krytí pojistných rizik na všechny pojištěné. To už fakt nevím, jestli to myslí vážně, nebo mě považuje za méněcenného.

Taktika pojišťovny č.3 – nikde se s vámi nebudou párat: Během mého namítání, že s tímto nemohu souhlasit, mi sdělí, že VŠECHNY pojišťovny takto postupují a musí to být. Vzhledem k tomu, že už mám konkurenční (nižší) nabídku, tak se jenom usmívám.

Neprotahuji to, sděluji mu že po 15ti letech obě smlouvy (povinné ručení i havarijní) vypovím a následující den, ještě ve lhůtě, tak činím písemně. Nevím, jestli jim to opravdu stojí za to. Mám bonus na 250 měsíců, tedy přes 20 let bez nehody a jediné škody. Jenom jsem platil a platil.

Příští týden to uzavřu s tou konkurencí. Ale zkouší to a zkouší. Pořád dokola. Osobně považuji pojišťovny za nutné zlo a veřejného nepřítele č. 1.

Autor: Tomáš Flaška | sobota 20.2.2021 18:34 | karma článku: 37.73 | přečteno: 1410x

Další články blogera

Tomáš Flaška

Tak prý to musíme ještě vydržet, sdělil pan premiér

Situace se zhoršuje, první výročí epidemie se blíží a vláda nám ordinuje pouze to, co po celý rok a chlácholí nás, že to ještě musíme vydržet. Kolik let, to nepovídá.

24.2.2021 v 11:40 | Karma článku: 45.20 | Přečteno: 8284 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak na co tu ten nouzový stav vlastně máme?

To bylo pláče premiéra a ministra vnitra, jak se s neprodloužením nouzového stavu zboří svět. Nakonec si to vyprosili a nouzový stav byl na 14 dnů (byť možná protiprávně, ale přeci) prodloužen. A co se stalo?

18.2.2021 v 15:13 | Karma článku: 36.04 | Přečteno: 1126 | Diskuse

Tomáš Flaška

Demisi! A už nic jiného.

Ať se děje co se děje, nic nepomáhá. Počty nakažených zase stoupají, byť se šrouby přitahují. Upřímně řečeno, můžeme si za to sami, protože jak vidím při své práci dnes a denně, nařízení nedodržujeme.

17.2.2021 v 7:58 | Karma článku: 43.84 | Přečteno: 6300 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Kateřina Jandová

České HDP: vloni příjemné překvapení se letos nemusí opakovat

Výsledek českého hospodářství v minulém roce pozitivně překvapil. Hrubý domácí produkt se za celý rok 2020 podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu snížil pouze o 5,6 procenta...

26.2.2021 v 16:21 | Karma článku: 4.06 | Přečteno: 87 | Diskuse

Mirek Matyáš

Kolik platím za jednu kilowatthodinu?

Aby se v tom prase vyznalo - tak o tom bude dnešní blog. No a taky o tom, jak platit pouze polovinu.

26.2.2021 v 9:09 | Karma článku: 26.43 | Přečteno: 1241 | Diskuse

Karel Trčálek

EU cíleně a systematicky likviduje právní státy

Svou dluhovou krizi, a o existenci této dluhové krize snad nikdo střízlivý nepochybuje ani pravou hemisférou, se Evropa rozhodla řešit cílenou a systematickou likvidací právních států včetně toho našeho a toho především

25.2.2021 v 8:00 | Karma článku: 13.80 | Přečteno: 279 | Diskuse

Richard Neugebauer

Redistributivní platba zahájena (ale na Slovensku)

Malí zemědělci nemohou velkým konkurovat. Speciální dotace Evropské unie na prvních 28 ha má jejich konkurenceschopnost zvýšit. Je to dobrý nápad?

24.2.2021 v 12:22 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 241 | Diskuse

Markéta Šichtařová

EU zrušila právní státy

Svou dluhovou krizi se Evropa hned na počátku rozhodla řešit vznikem dočasných institucí s názvem Evropský nástroj finanční stability (EFSF) a Evropský mechanismus finanční stabilizace (EFSM).

24.2.2021 v 8:00 | Karma článku: 39.91 | Přečteno: 3117 | Diskuse
Počet článků 983 Celková karma 40.18 Průměrná čtenost 3145

Co mě štve, o tom rád napíšu. Ale i rád něco pochválím. Mám rád hory, lyžování a horské kolo. Živím sám sebe a svou rodinu, nejsem u nikoho zaměstnán, ani nikoho nezaměstnávám. Pracuji si sám za sebe, pro sebe, své klienty a samozřejmě i státní kasu. Nebereme žádné dávky ani podpory. Nic jsem nezprivatizoval ani nezrestituoval. Pokud chcete, napište mi: tflaska@seznam.cz. 

Najdete na iDNES.cz